Letní slavnosti staré hudby jsou jedinou festivalovou přehlídkou hudby historických uměleckých slohů v Praze a ve středních Čechách. Festival je vstupní branou, přes niž proudí do České republiky špičkoví zahraniční interpreti, kteří hrají na originály či kopie historických nástrojů, jak je známe z dobových rytin a obrazů.
16. mezinárodní hudební festival Letní slavnosti staré hudby podporují hlavní město Praha a Ministerstvo kultury. Konají se ve dnech 13. července – 6. srpna pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana, radního pro kulturu hl. m. Prahy Jana Wolfa a Oldřicha Lomeckého, starosty Městské části Praha 1. Velmi významná a přínosná je dlouhodobá spolupráce s Francouzským institutem v Praze. Mezi další stálé partnery festivalu patří Velvyslanectví Španělska, Rakouské kulturní fórum, Česko-německý fond budoucnosti, Polský institut v Praze a renomované české instituce, např. Národní galerie v Praze a Galerie hl. města Prahy.
Díky tematicky propracované, objevné dramaturgii představuje vysoké procento festivalových projektů novodobé premiéry, a to často nejen v českém, ale světovém kontextu. Festival je ojedinělý svým přesahem do oblasti barokního divadla a tance. Charakteristickou součástí těchto produkcí jsou dobové kostýmy, původní choreografie, barokní gestika, rétorika a líčení. Jednou z předností festivalu je propojení krásné architektury s hudbou odpovídajících stylů. S velkým ohlasem se pravidelně setkávají koncerty a představení konané například v Břevnovském klášteře, Zámku Troja, Letohrádku Hvězda, interiérech méně známých pražských kostelů a dalších historických pražských prostorách.
Vývoj světové hudby výrazně ovlivnila celá řada vynikajících skladatelek, interpretek i patronek umění – přestože v průběhu dějin byly ženy v hudbě považovány za výjimečný a nezřídka dokonce nevítaný jev. Místo v hudebním kánonu jim tak zůstalo nadlouho neprávem odepřeno. Role žen v hudebním umění je nicméně natolik významná, že Letní slavnosti staré hudby zasvětí tématu věčné ženy celý 16. ročník.
Ústředním tématem festivalu v roce 2015 budou nejrůznější podoby ženské hudebnosti. Dramaturgie představí například díla první známé skladatelky, středověké donny universale Hildegardy von Bingen; kompozice barokních umělkyň Julie Pinel a Élisabeth Jacquet de la Guerre vystřídají skladby inspirované osudy významných hrdinek křesťanské tradice a příběhy ženských mytologických postav.
Program letos představí řadu interpretů, kteří v Praze vystoupí poprvé. Z pěvců se můžete těšit například na Brazilku Luandu Siqueiru a Rakušana Terryho Weye, z instrumentalistů pak na charismatickou gambistku Lucile Boulanger, uhrančivou a všestrannou Paulinu van Laarhoven se souborem La Violetta a fenomenálního kytaristu Quita Gata. Závěr festivalu bude patřit barokní opeře Calisto v podání souboru Collegium Marianum a divadelní společnosti Buchty a loutky.
Zdroj a úvodní foto: letnislavnosti.cz
(zmk)
|