Podle výroční zprávy, která shrnuje protidrogovou politiku hlavního města, bude v Praze v příštím roce cca 16 000 osob závislých na užívání drog. Častou kombinací je nezaměstnaný narkoman bezdomovec, který je navíc ve špatném zdravotním stavu. V roce 2013 zaplatila Praha na prevenci a pomoc drogově závislým osobám více než 60 milionů korun. Závěry do výroční zprávy zpracovali experti v oboru na základě výzkumů.
Problematická je oblast sociální pomoci drogově závislým osobám. Neziskové organizace upozorňují především na nedostatečnou kapacitu sociálních zařízení, které se intenzívně věnují pomoci bezdomovcům a závislým osobám. Na straně jedné takových osob přibývá, na straně druhé není ochota ke zřizování sociálních služeb pro tyto osoby. Zjednodušeně řečeno – sociální služby tohoto typu na svém území městské části nechtějí. Zařízení pro pomoc závislým a bezdomovcům narážejí na odpor obyvatel, kteří se těchto osob bojí.
Jako příklad lze uvést centrum Drop in, které se muselo stěhovat, protože mu Praha 1 nechtěla prodloužit smlouvu. Magistrát nakonec po měsících složitých vyjednávání našel centru prostory v Nemocnici na Bulovce.
Nerovnoměrné rozmístění služeb pro závislé osoby a bezdomovce je problémem, s kterým se Praha potýká dlouhodobě. Nejvíce je těchto zařízení v centru města. Pražská radnice chce proto v příštím roce podpořit vznik menších center a situovat je i mimo centrum. Městské části, které budou ochotny některou z potřebných sociálních služeb na svém území podpořit, mohou počítat s finančním odškodněním. Peníze by podle výroční zprávy měly směřovat na výstavbu či udržování škol a sportovišť.
Uvidíme, zda naplánovaná finanční podpora dokáže městské části motivovat. V loňském roce byly totiž osloveny všechny městské části Prahy, aby vytipovaly na svém území lokalitu vhodnou pro vybudování azylového domu. Všechny městské radnice odmítly, některé jako důvod uvedly, že taková služba již na jejich území existuje.
Foto: web PČR
pchj
|