Zoo Praha postupně představuje programy na záchranu ohrožených druhů v divočině a první červnový víkend je věnován gorilám. Jak konkrétně projekty Zoo Praha na pomoc gorilám fungují, jak úspěšné byly v uplynulém roce nebo jak se zúčastnit Běhu pro gorily, to vše se návštěvníci dozvědí během celého víkendu u Pavilonu goril.
Gorilám můžete pomoci i vy, pokud na návštěvu zoo přinesete vysloužilý mobilní telefon. Tuto akci, při které se sbírají staré mobilní telefony, zahájila pražská zoologická zahrada už v roce 2010. Za každý přístroj vyplatí společnost Rema Systém 10 korun a zoo z tohoto výtěžku podporuje strážce biosférické rezervace Dja v Kamerunu.
Gorila nížinná je ve střední Africe ještě relativně početná, ale je na červeném seznamu kriticky ohrožených druhů, protože se její populace rychlým tempem snižuje. Především proto, že tropický deštný les, kde gorily žijí, den za dnem mizí. Největší šanci na přežití má tento poddruh gorily v rezervacích, jako je Dja na jihovýchodě Kamerunu.
Tuto rezervaci chrání čtyři jednotky strážců, celkem šedesát mužů, kteří se starají o tropický deštný les na ploše přes půl milionu hektarů. Nájezdům ozbrojených pytláků čelí v rozbitých botách, bez stanů a spojové techniky. Z prostředků získaných sběrem mobilních telefonů tak pro ně Zoo Praha pořizuje stany, boty, dalekohledy a další výstroj.
Důvod, proč se pro záchranu tohoto živočišného druhu sbírají právě mobily, je jednoduchý. Jeden z poddruhů goril je v Africe ohrožován těžbou koltanu, který se používá při výrobě mobilních telefonů i jiné elektroniky. Proto mnohé světové zoologické zahrady začaly se sběrem starých mobilních telefonů, aby se z nich po recyklaci získal potřebný koltan a snížila se tak jeho těžba, která ohrožuje životní prostředí goril.
Úvodní foto: zoopraha.cz, Khalil Baalbaki
(zmk)
|