Praha vytvořila řád pro záchranu památek, kterým se snaží motivovat soukromé majitele památkově významných objektů k jejich ochraně a lepší péči o ně. Od rou 2015 dojde k navýšení grantů na historické objekty ve správě soukromých vlastníků. Dá se tedy očekávat, že se péče o tyto objekty zlepší a Praha zas bude o krůček krásnější.
„V tomto případě nám jde o jednu zásadní věc, a to, abychom motivovali soukromé vlastníky, kteří se o památky starají, ale rovněž tak ty, kteří mají v tomto ohledu co dohánět. Díky naší grantové politice tak dnes máme vytvořena jasná pravidla s pevným řádem, díky němuž mají všichni majitelé památkových objektů naši podporu a jasnou představu o tom, co mohou očekávat a jak řešit problémy, s nimiž se setkávají,“ uvedl náměstek primátora Václav Novotný.
Péče o historické budovy a objekty je bezesporu velmi finančně náročná. Pokud tedy chceme zachovat a zlepšit stav budov, je potřeba jít majitelům vstříc. A právě tento postup nyní Praha zvolila a slibuje si od něj zlepšení stavu památek, jejichž vlastníky jsou soukromé osoby. Hlavní město každoročně poskytuje granty na nemovité kulturní památky, na nemovité objekty v Pražské památkové rezervaci a ve vesnických rezervacích na území hl. m. Prahy (Stodůlky, Ruzyně), a na nemovité objekty v památkových zónách v hl. m. Praze.
Rok 2015 přinese zásadní změnu – granty budou v souladu s usnesením RHMP (č. 2245 z 19. 8. 2014) poskytovány na restaurování movitých kulturních památek, přičemž podmínkou je jejich umístění na veřejně přístupném místě na území hl. m. Prahy. Maximální výše finanční podpory je 65% z celkových nákladů obnovy, což se týká jak věcí movitých, tak i věcí nemovitých.
Od nového systému vedení Prahy očekává zvýšení zájmu o opravy památek patřících soukromým osobám. Doufejme, že se tento předpoklad vyplní.
Foto: Wikimedia Commons - ilustrační foto
pchj
|