S příchodem jara nezačíná nová sezóna jen v zoologické zahradě nebo na oblíbených turistických památkách, ale bohužel i na chodnících, v obchodech a v dopravních prostředcích. Žeň začíná všem kapsářům a pobertům, kteří mohou zejména nepozorným návštěvníkům hlavního města Prahy hodně znepříjemnit pobyt. A Velikonoce pro ně budou velkou příležitostí.
Proč se pražská policie připojila k celorepublikovému projektu „Obezřetnost se vyplatí“, který je zaměřen na majetkovou kriminalitu a především na kapesní krádeže a krádeže odložených věcí, objasnil policejní mluvčí Ladislav Beránek.
„Pouliční kriminalita je i v roce 2015 jednou z priorit pražských policistů. Na úseku prevence se této oblasti věnujeme intenzivně, neboť obyvatelé Prahy vnímají tuto problematiku jako jednu z nejpalčivějších. Vzhledem k faktu, že Pražané jsou s preventivními radami jak se vyhnout útokům zloděje dobře obeznámeni, velkou část poškozených tvoří především návštěvníci Prahy a turisté i z řad cizinců. Z výše uvedeného důvodu se proto v období Velikonoc připojujeme k celorepublikové kampani, která má občany a návštěvníky Prahy informovat o ochraně a zabezpečení osobních věcí,“ sdělil.
Nejdůležitější ovšem je, aby Pražané a návštěvníci metropole nedávali zlodějům příležitost. Proto Ladislav Beránek připomíná základní pravidla osobní bezpečnosti: „Ke kapesním krádežím, krádežím odložených osobních věcí a krádežím věcí z vozidel dochází nejčastěji na místech s větší koncentrací lidí. Jedná se zejména o centrum města, nákupní zóny a jejich přilehlá parkoviště, obchodní domy, turisticky vyhledávané cíle a tržiště, restaurace a provozovny rychlého občerstvení. Samozřejmě nelze opomenout samotné prostředky hromadné dopravy, nástupiště, zastávky. Níže proto uvádíme praktické rady a doporučení, jak se na těchto místech chovat bezpečně.
Věnujte zvýšenou pozornost svým kabelkám a batohům (častou situací, při které dojde ke krádeži věcí ze zavazadel, je nastupování a vystupování z prostředků MHD a dále také tlačenice při nákupu, například u stánků na tržištích).
Svá zavazadla také nikdy neodkládejte do nákupních vozíků, toto je jeden z nejčastějších způsobů okradení zákazníka v obchodních centrech (obratnému zloději stačí okamžik, kdy se například otočíte směrem k regálu se zbožím a vybíráte ten správný výrobek. To je také důvod, proč k těmto krádežím dochází nejčastěji v odděleních s ovocem a zeleninou, pečivem apod.).
Pokud pojedete nakupovat vozem, nikdy nenechávejte v zaparkovaném vozidle žádné věci a dále nikdy na parkovišti před nákupem neukládejte věci do zavazadlového prostoru (zloději tím poskytujete důležitou informaci, kam se má ve vozidle zaměřit).
Situace při ukládání nákupu do zavazadlového prostoru vozidla je také často zneužívána zloději. Pokud to jde, odemkněte pouze zavazadlový prostor a pokud ne, neodkládejte si během ukládání nákupu svá zavazadla a kabelky do vnitřku vozidla (nakupující často ani nepostřehnou, že jim někdo otevřel dveře vozidla a odchází s jejich věcmi).
Návštěva občerstvení či restaurace po úspěšném nákupu je často zpestřením spojeným s tímto obdobím. Zde buďte velmi opatrní při odkládání bund a kabelek na opěradla židlí. Krádež peněženky z kabelky či bundy, nebo rovnou celé kabelky, může zkazit náladu z celého nákupu.
Stanete-li se přesto obětí zloděje, neváhejte a neprodleně se obraťte na Policii ČR a celou situaci oznamte. Současně si prostřednictvím své banky zablokujte platební kartu, telefonního operátora kontaktujte s žádostí o zablokování SIM karty. Policii oznamte co nejpodrobněji situaci, ve které jste byli okradeni a případně popis pachatele, pokud jste si jej všimli. Ohlášením krádeže dokladů zamezíte případným dalším nepříjemnostem se zneužitím dokladů.“
Doufejme, že letošní sezóna nepokazí pozitivní vývoj kriminality na území hlavního města. V roce 2014 se počet trestných činů meziročně snížil o 10 177 případů a byl tak nejnižší od roku 1991. Projevilo se to i u kapesních krádeží, kterých bylo o 1997 méně než v roce 2013.
Úvodní foto: wikimedia.org, Mercy
(zmk)
|