Jednotlivé městské části důrazně nesouhlasí s návrhem Protidrogové politiky hlavního města Prahy na období 2013 až 2020. Považují za špatné navrhované metody i skutečnost, že návrh nebyl projednán se zástupci městských částí. Magistrát si nevyžádal dokonce ani stanovisko Policie České republiky a Městské policie hlavního města Prahy.
Koncepci protidrogové politiky do roku 2020 schválila rada hlavního města v polovině září. Počítá například s navýšením rozpočtu na boj s drogami o deset milionů na více než 50 milionů korun. Důraz chce město položit na substituční léčbu, terénní programy a ambulantní péči. Vzniknout by měly denní stacionáře, chráněné bydlení a právě aplikační místnosti, ve kterých by si mohli narkomani vzít drogy.
Městské části odmítají drogovou koncepci, kterou připravilo hlavní město. Nelíbí se jim zejména aplikační místnosti, takzvané šlehárny, které by měly vzniknout v centru metropole a také na Palmovce. "Městské části o schvalování materiálu nebyly informovány," řekl radní Prahy 1 Ivan Solil. Nápad umístit aplikační místnosti v centru označil za naprostý nesmysl, z centra se podle něj stane pokusná laboratoř. Koncepci musí ještě schválit zastupitelstvo hlavního města.
Rada hlavního města si stojí za svým
Radní hlavního města Martin Dlouhý (TOP 09) postup Prahy hájí. Podle něj jde o moderní přístup. Nesouhlas městských částí vnímá jako lokální zájmy radnic.
Magistrát musí střet s městskými částmi ohledně sociálních věcí řešit opakovaně. Praha 1 se například v minulosti postavila proti metadonovému centru Drop In, nelíbilo se jí také azylové centrum pro bezdomovce U Bulhara. Sídlům neziskových organizací, které pomáhají bezdomovcům nebo drogově závislým, se opakovaně bránily i další radnice.
Městské části se obávají zvýšení kriminality a dalších negativních jevů, jako například drogové prostituce nebo prodávání drog v ulicích.
Foto: www.idnes.cz
(rez)
|