Pražský magistrát vytipoval 15 míst po celé Praze, kde lidé nejčastěji močí. Na jejich každodenní úklid chce vyčlenit 3 miliony korun. Dostane je Technická správa komunikací (TSK), která by měla úklid zajišťovat. Materiál musí ještě schválit pražští radní.
Pravidelný úklid pomočených a znečištěných míst by jistě přivítali obyvatelé Prahy i její návštěvníci z řad turistů. Procházet kolem zapáchajících míst není nic příjemného a Praze taková místa rozhodně nedělají dobrou vizitku. Problém s močením na ulici se netýká jen prahy. Se stejným problémem bojuje prakticky každé větší město po celém světě. Nemá smysl nad zápachem (nebo už je to smrad?) linoucím se z nevábných míst zavírat oči (a ucpávat si nos). Praha se zcela určitě vydává správným směrem. Doufejme, že snaha Pražského magistrátu brzy přinese ovoce v podobě čistějších a voňavějších (nebo alespoň méně zapáchajících) ulic.
Mluvčí Technické správy komunikací potvrdil, že vytipování problémových lokalit již proběhlo a nyní se jedná o to, zda opravu dojde příští rok k jejich každodennímu čištění. S třímilionovým příspěvkem od magistrátu by to zcela jistě bylo reálné. Mluvčí TSK k tomu řekl: „Ano, vytipovali jsme na patnáct rizikových lokalit, které jsou ve správě TSK. Jedná se o místa v centru města, kde se tento nešvar nejčastěji vyskytuje. Tyto lokality by se měly čistit jednou denně. Podotýkám, že se jedná o návrh pro příští rok.“
Primátor Tomáš Hudeček se k návrhu na pravidelný úklid nejznečištěnějších míst ve městě staví velmi pozitivně. Jak sám říká: „Čištění patnácti nejznečištěnějších míst je součástí naší koncepce zlidštění Prahy, do které patří také revitalizace pražských záchodků a zkulturnění městské hromadné dopravy, protože není nic příjemného nechat se každý den něčím vysmradit.“
Podle naplánované koncepce by úklid pomočených míst zajišťovala TSK pomocí zaměstnanců Pražských služeb. Ti by na určená místa vyjížděli denně, včetně sobot, nedělí a svátků. Čištění by se realizovalo za použití vody s chloraminem, což by mělo zamezit zápachu. Úklid by se podle návrhu prováděl každý den s výjimkou zimních dnů, kdy by teplota byla nižší než 3°C.
Vytipovaná místa
V rámci naplánované koncepce úklidu byla vytipována následující místa: výstup u metra Národní ve Spálené ulici, Purkyňova (slepý úsek), podchod pod Wilsonovou ke Státní opeře, Martinská - chodník u kostela sv. Martina, Kamzíková, Jungmannovo náměstí, Týnská, Celetná, V Celnici - průchod z Hybernské na náměstí Republiky, křižovatka Havlíčkova - Na Florenci - záliv u Masarykova nádraží, Petrská - u kostela, Staroměstské náměstí - u kostela sv. Mikuláše a Platnéřská - chodník u Klementina.
Budou se moci zapojit do úklidu i občané?
V plánu je také zapojení občanů hlavního města do úklidu. Bude zřízena e-mailová adresa, na kterou budou moci obyvatelé Prahy, případně i další lidé, kteří v Praze pobývají např. jako turisté, jezdí do Prahy za prací, studiem apod., upozornit na znečištěná místa. Ta následně budou do druhého dne uklizena.
Pomyslný míč je nyní na straně pražských radních. Ti musí rozhodnout, zda budou na takto naplánovanou koncepci úklidu schváleny finanční prostředky.
Každopádně myšlenka úklidu pomočených a zapáchajících míst v Praze je zajímavá. Pokud dojde k její realizaci, bude zajímavé po čase vyhodnotit, zda se dostavily očekávané výsledky v podobě Prahy čistější a lidštější.
Foto, logo: Wikipedie, tsk-praha.cz
pchj
|